Adelaarsogen Carlo Giugie, Johan Timmer, Marco van den Berge en Henk Nieuwenhuis zijn dit seizoen de namen achter onze rubriek Adelaarsoog. Zondagmiddag ontvangt Go Ahead Eagles FC Groningen en Henk Nieuwenhuis blikt vooruit.

Voorbeschouwing op Go Ahead Eagles – FC Groningen, 21-12-2025

Zondag speelt Go Ahead Eagles in de Adelaarshorst tegen FC Groningen: de laatste wedstrijd van 2025. Wát een jaar hebben we beleefd. Dit is niet de plek om geheel 2025 na te beschouwen, maar het staat buiten kijf dat dit een heel memorabel jaar voor de club is. Iedere keer als je dacht: ‘mooier kan het niet worden’ dan kwam er nog weer een hoogtepunt overheen.

Maar voor nu moet de knop toch om! Op diverse plekken kon je lezen en horen dat de pijp een beetje (of zelfs helemaal) leeg is bij Kowet. De slijtageslag van afgelopen woensdag helpt dan niet echt. Maar toch: ik stel voor dat we dat voor nu even parkeren. Als we met ons allen roepen dat we zo moe zijn, wórd je het ook. We keren het ten positieve: Groningen heeft ruim een week niet gespeeld, mist ritme en Go Ahead heeft een enorme boost gekregen door het resultaat van woensdag. (Trouwens: begon het afgelopen bekerseizoen voor Kowet ook niet met een winst-na-penalty’s? Huiskamervraag: tegen welke club was dat ook alweer?)
 
Vrogger …
.. was FC Groningen: GVAV. Er zijn wel enige overeenkomsten met Go Ahead: in de jaren ’60 ook een redelijke middenmoter/sub-topper en in de begin jaren ’70 vond een splitsing plaats tussen de amateur- en de prof-tak. Daarna werd de naam FC Groningen en kreeg het de clubkleuren groen-wit.

In de jaren ’80 kende Groningen een zeer succesvolle periode, met als aanjager nota bene een Schalkhaarder: Jan van Dijk, Mister FC Groningen (hij speelde maar liefst 537 wedstrijden voor Groningen en werd er later ook trainer). Ook Erwin en Ronald Koeman droegen destijds bij aan het succes. Andere toppers van Groningen door de jaren heen zijn Luis Suarez, Virgil van Dijk én Arjen Robben, kind van de club.

Er zijn meerdere spelers van Go Ahead naar Groningen verkast, de meest bekende is René Eijkelkamp. Omgekeerd is de huidige assistent-trainer van Go Ahead, Dennis v.d. Ree, afkomstig van de club uit het hoge Noorden. Nog een overeenkomst met de Eagles: ook Groningen won 1x de KNVB-beker, in 2015.

In mei 2023 bezegelde het 1-1-gelijkspel in Deventer het lot van de Groningers: degradatie naar de 1e Divisie. Daar kwam het een seizoen later al weer uit door op de laatste speeldag de 2e plaats veilig te stellen.

Noe..
… is FC Groningen een beetje het Kowet van het vorige seizoen. Met fris voetbal presteert het elftal van Dick Lukkien zeer naar behoren. Niet gek dus, dat de club het contract met Lukkien verlengd heeft. Het vertrek van Valente is geruisloos opgevangen en nu speelt middenvelder en aanvoerder Resink zich nadrukkelijk in de kijker. Met Van Bergen, Zawada en Willumsson (de broer van ‘onze’ Willum) heeft het elftal scorend vermogen en doelman Etienne Vaessen leidt de verdediging op zijn bekende, fanatieke wijze. Andere talenten zijn Schreuders, Blokzijl en Ajax-huurling Janse.

Groningen heeft deze week geen bekerwedstrijd gespeeld, nadat het in de 1e ronde door Sparta uit het bekertoernooi werd geknikkerd. In de competitie staan ze met 26 punten op een keurige 5e plaats en die zullen ze op zijn minst willen behouden. Maar Kowet zal er ook op gebrand zijn de punten in Deventer te houden. Los van de technisch-tactische praatjes, zal het feitelijk maar om één ding gaan: 90 minuten strijd leveren. Als de spelers strijd leveren, slaat de vonk over op het fanatieke thuispubliek en beleven we met ons allen een prachtig slotakkoord van dit fantastische jaar!

We hebben het hier al een paar keer geschreven, maar nu zal Milan Smit toch echt zijn eerste goal in de Adelaarshorst, dit seizoen, scoren. En dat hij dat tegen deze club kan, heeft hij vorig seizoen laten zien: op 18 januari 2025 scoorde hij de winnende (2-1) tegen … FC Groningen!

Mooi scenario toch: de eerste en de laatste thuiswedstrijd van het jaar winnen van de Groningers. Het zal u niet verbazen dat ik dan ook bij mijn gebruikelijke voorspelling blijf: een 2-1 overwinning voor de rood-gelen!

Ik wens u allen fijne feestdagen en een voorspoedig en vooral gezond 2026.

Henk Nieuwenhuis

O ja, het antwoord op de huiskamervraag is: Sparta Rotterdam.

Vorig artikelGo Ahead Eagles overleeft slijtageslag in Kerkrade en bekert verder
Volgend artikelRaymond Veldman verlengt contract bij DVV Go Ahead