Wekelijks delen bekenden met roodgele roots hun visie op Go Ahead Eagles en alles eromheen. Deze week is voor de eerste keer in 2026 aan de beurt.
Mats Deijl is niet van de Panenka
De bizarre ontknoping van de Afrika Cup afgelopen zondag zal geen enkele voetballiefhebber zijn ontgaan. Nadat Marokko in de blessuretijd van de tweede helft een ‘nogal discutabele’ strafschop kreeg toegewezen en het Senegalese voetbalelftal om die reden van het veld afliep, kon de in Spanje geboren Brahim Díaz zich, na maar liefst 15 minuten te hebben gewacht, absoluut onsterfelijk maken.
Wat er zich op dat moment daadwerkelijk in zijn hoofd heeft afgespeeld komt wellicht ooit nog eens naar buiten, maar het leek er verdacht veel op dat Díaz’ ego het uiteindelijk won van het landsbelang. En dus besloot de voor Real Madrid uitkomende reservespeler, afgelopen 12 competitiewedstrijden had hij gemiddeld een schamele 11 minuten per wedstrijd speeltijd gekregen, voor de ultieme afsluiting te kiezen: de Panenka.
Enfin, we weten hoe het afliep: het naar de eerste hoofdprijs in 50 jaar smachtende Marokko, in 1976 won het land al eens de Afrika Cup (toen nog met 8 deelnemers, nu met 24), werd via de verlenging met 1-0 verslagen. De nog geen 2 seconden tussen het begin van zijn aanloop en de vangbal van keeper Édouard Mendy, veranderde de potentiële superhero Díaz in een superloser met de status van persona non grata.
Zo erg als de Colombiaanse verdediger Andrés Escobar (nee, geen ‘neefje van’), die 10 dagen na zijn eigen doelpunt in en tegen de VS tijdens het WK van 1994 in zijn thuisland werd vermoord, zal het Díaz hopelijk niet vergaan. Maar om hem te adviseren de komende jaren zijn vakanties in Marokko door te brengen, nou nee…..
In ons land veranderden de Haagse Schilderswijk en Nieuw-West in Amsterdam (helaas) niet verrassend weer eens in een oorlogsgebied, al was dat wellicht ook bij een overwinning gebeurd. Er wordt in bepaalde kringen altijd wel reden gevonden om zich tegen de politie te keren, nietwaar. Dit neemt overigens niet weg dat ik de titel van harte aan Marokko had gegund. Als Go Ahead fan weet ik immers hoe het is om na -in ons geval 60 jaar- weer eens in een finale van een bekertoernooi te staan – en deze dan wél te winnen 😉.
Maar ja, wij hebben dan ook geen Díaz maar Deijl. En onze Mats is niet van de poespas – dus ook niet van de Panenka. De nuchtere rechtsback kreeg tijdens de KNVB-bekerfinale tegen AZ Alkmaar in de 9e minuut van de blessuretijd de kans om middels een toegekende penalty de 1-1 te maken en daarmee een verlenging af te dwingen. Een vergelijkbare situatie met die van Díaz derhalve, al was Mats’ penalty weliswaar niet bepalend voor de winst, maar wel voor het voorkomen van verlies. Mats faalde niet onder deze extreme druk.
Sterker nog, tijdens de allesbeslissende penaltyserie deed hij het nog eens dunnetjes over, door als aanvoerder zijn verantwoordelijkheid te nemen en de 1e penalty er eveneens in te schieten. Mats stond daar niet zozeer voor zichzelf maar voor de club en haar tienduizenden fans. Mats Deijl staat voor loyaliteit boven egocentrisme en teambelang boven eigenbelang. Had Díaz maar een beetje meer ‘Mats’ gehad, dan had Marokko niet de Fair Play Award (tsja….), maar de AFCON trofee omhoog kunnen houden.
Deijl heeft per vandaag al 177 officiële wedstrijden voor Go Ahead Eagles gespeeld. Zijn contract loopt tot medio 2028. Als hij fit blijft kunnen daar dus sowieso nog eens een slordige 100 wedstrijden bij komen. Met 275 wedstrijden zou hij in de top 5 komen van spelers met het hoogste aantal wedstrijden in de historie van Go Ahead Eagles, en dat is in deze tijden uniek. Een clubicoon-in-wording derhalve.
Tenslotte, in de competitie loopt het zoals -in ieder geval ik- had verwacht. Nét boven het gemiddelde van 1-op-1, en dus op koers richting directe handhaving, maar ook niet meer dan dat. Wellicht dat er in het KNVB-bekertoernooi nog iets moois in het verschiet ligt en verder moeten we vooral genieten van de laatste twee groepswedstrijden in de Europa League, te beginnen morgen in en tegen het reeds uitgeschakelde OGC Nice. Deze club bivakkeert op dit moment nét boven de degradatiestreep in Ligue 1, dus de focus daar zal meer liggen op de competitie dan op de Europa League.
Een stunt zou meer dan welkom zijn, omdat er in dat geval tijdens de laatste wedstrijd, volgende week donderdag thuis tegen het Portugese Braga, zelfs kwalificatie voor de tussenronde kan worden afgedwongen. En dat zou wat zijn!























